هوش چیست ؟

 

هوش چیست ؟
هوش چیست ؟
 

هوش چیست ؟

هوش چیست؟ یکی از چالش های مهم سالهای گذشته که بسیاری از افراد و خانواده ها را درگیر خود کرده است این سوال است که هوش چیست ؟به طوری که بسیاری از افراد علت موفقیت و عدم موفقیت خود در درس،کار،تجارت و یا هر زمینه ی دیگری از زندگی را مربوط به داشتن هوش می دانند.بنابراین در این مقاله اطلاعاتی را منتشر کردیم که با مطالعه آن می توانید درک کنید که هوش چیست ؟

فرض کنید شما در درسی نمره مناسب نگرفته اید،فرض کنید در درس دیگری بالاترین نمره را گرفتید،فرض کنید شما مدرک تحصیلی بالا و مهمی ندارید،فرض کنید شما چندین مرتبه در آزمون رانندگی مردود شده اید،هیچ کدام از موارد ذکر شده بالا دلیلی بر کم هوش بودن و اصطلاحا خنگ بودن افراد نیست و برعکس توانایی در موارد بالا دلیل بر باهوش بودن افراد نیست.

این همان چالش بزرگ هوش و تعاریفی است که از آن ارائه می شود.اگر به تاریخچه هوش و نظریات مربوط به آن و همچنین تعاریف ارائه شده در رابطه با هوش دقت کنید متوجه خواهید شد که هوش مانند بسیاری از کشفیات و نظریات علمی در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده است.

پاسخ به این سوال که هوش چیست ؟

 

 

به هر حال در همه نظریه های ارائه شده،سه عنصر اصلی مورد توافق اکثر محققان بوده است که عبارتند از:

1- توانایی پرداختن به امور انتزاعی

2-توانایی حل کردن مسائل

3- توانایی یادگیری

سطح هوش افراد

 

 

اما از میان تمام فاکتورهای در نظر گرفته شده برای هوش،بیش تر افراد غیر متخصص تمرکز حواس خود را روی توانایی یادگیری،می گذارند.بنابراین اگر شما دکتر،مهندس،لیسانس یا فوق لیسانس و یا دارای مدرک تحصیلی خاصی باشید،شما را فردی باهوش می شناسند و این موفقیت ها را دارای یک ارتباط موثر با هوش می دانند.چرا که تا مدت ها هوش فقط هوش فردی یا به عبارتی IQ شناخته شده بود و با روش های سنتی و با تست هایی قابل سنجش بود.

یادگیری و پیشرفت

 

 

اما سطح هوش افراد به همین جا ختم نمی شود.در تعریف جامع و کلی هوش چیست؟ میتوان گفت توان سازگاری،یادگیری و پیشرفت در شرایط مختلف تاکید شده است. بنابراین اگر شما نجار زبر دستی هستید،اگر مکانیک خوبی هستید،اگر ورزشکار خوبی هستید و اگر می توانید از حواس بهره فراوان بگیرید،شما انسان باهوشی هستید و دانستن این موضوع روی اعتماد به نفس شما تاثیر می گذارد.بنابر نظر اکثر محققین هوش را به سه گروه کلی تقسیم نموداند،که در هر گروه نیز تعدادی هوش نیز گنجانده شده است.

 

انواع هوش

 

 

در این مقاله انواع هوش را برای شما شرح میدهیم تا با انواع آن آشنا شوید و شما بدانید در کدام یک از مدل های مختلف هوش ، هوش شما بالاتر است .

  • بخش اول - هوش عاطفی و خلاق

 

هوش عاطفی و خلاقانه هر کدام در  پیشرفت تحصیلی نیز میتوانند نشان داده شودن که به ترتیب متغیر های سیالی، انعطاف پذیری، بسط، ابتکار، خودانگیزی، و خودآگاهی بیشترین نقش را در این هوش دارد طبق تحقیقات از آزمون  t یا همان مستقل نیز نشان داد که بین هوش عاطفی و خلاقیت دانشجویان دختر و پسر در پیش بینی پیشرفت تحصیلی آنها تفاوت معناداری وجود ندارد

1- هوش خلاق

2- هوش شخصی

3-هوش اجتماعی و ارتباطی

4- هوش معنوی

  • بخش دوم - هوش های جسمانی

 

در واقع هوش جسمانی حرکت های ناخودآگاه بدن خودشما است که باید آن ها را زیر نظر داشته باشید و نیزدر هنگام ارتباط موثر با دیگران ، نسبت به حرکات و وضعیت های بدنشان (زبان بدن) آگاه باشید تا بتوانیم ارتباطی خوب برقرار کنید .. به غذایی که می خوریم توجه داشته باشیم. غذاهای سالم بخوریم و از خوردن چنین غذایی لذت ببریم. از طریق تمرین های منظمی مانند ورزش سبک، یوگا، پیلاتس، تای چی و غیره، ارتباط جسم و ذهن را هرچه بیشتر تقویت کنیم ئ این هوش خود را روز به روز قوی تر کنید.

1- هوش جسمی و فیزیکی

2- هوش حسی

3- هوش جنسی

  • بخش سوم- هوش سنتی

 

هوش سنتی  و حافظه برتر را گرمی مزاج نیز میگویند این بدان معنا است که در صورت افزایش سردی و تری(بلغم) در مغز کاهش حافظه و هوش را در پی داریم که ثابت شده است که بر خلاف دیگر اعضا هر چه مغز بیشتر بکار گیری شود توانایی آن زیاد تر می شود .

1- هوش عددی

2- هوش فضایی

3- هوش کلامی

نتیجه گیری

 

 

در این مقاله با انواع دسته بندی هوش،آشنا شده اید و همین طور با تعریفی از هوش،در مقالات بعدی سعی میکنیم بیشتر در مورد هرکدام از شاخه ها توضیح دهیم. اگر بدانیم که کدام هوش ما قوی تر از بقیه است،می توانیم روی آن سرمایه گذاری کنیم و با کمک تمرکز ذهن روی همان نوع هوشمان بهای کمتری برای موفقیت،کسب درامد و ثروت بپردازیم.

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی , اعتماد به نفس , ارتباط موثر

/ 0 نظر / 18 بازدید